Lista aktualności Lista aktualności

Wyświetlanie 1 - 20 z 122 rezultatów.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Rezerwat Kręgi Kamienne

Rezerwat Kręgi Kamienne

Rezerwat "Kręgi Kamienne"- jest rezerwatem częściowym - został utworzony na mocy Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 15 września 1958 r. Położony jest w południowej części województwa pomorskiego, nad rzeką Wdą. Rezerwat obejmuje kompleks leśny o powierzchni 16, 91 ha, na terenie, którego znajduje się cmentarzysko plemienia Gotów - charakterystyczne kurhany i kręgi kamienne pochodzące z początków naszej ery.

Cmentarzysko to jest największym obiektem tego typu w Polsce. Chroniony w rezerwacie element archeologiczny i kulturowy to 10 kręgów kamiennych oraz 30 kurhanów zgrupowanych w większości w środkowej części rezerwatu. Należy pamiętać, że równie ważnym elementem ochrony w rezerwacie są niezwykle cenne i unikatowe w skali Niżu Środkowoeuropejskiego porosty i mszaki, które pokrywają powierzchnie wielu głazów.
Teren rezerwatu stanowi obiekt ciągłych badań i obserwacji zarówno archeologów jak i znawców lichenoflory. Spośród około 85 współcześnie żyjących tu porostów, ponad 70 to typowe formy naskalne, z czego połowa ma swoje centrum występowania w wysokich górach. Jednak dalszy żywot tych niepozornych, szarych świadków epok i dziejów w znacznym stopniu zależny jest od ludzi. W ostatnich latach zginęło już kilka gatunków, liczebność niektórych gwałtownie się zmniejszyła. Ich delikatne plechy są ścierane z powierzchni głazów butami lub rękoma turystów, w tym też naiwnych wyznawców nowych pseudonaukowych kultów.
Dla ochrony terenów, na których położone są kamienne kręgi, kurhany i znajdujące się na nich i wśród nich mszaki i porosty wyznaczone są ścieżki umożliwiające zwiedzenie całego rezerwatu, a dla lepszego spojrzenia na środkową część rezerwatu gdzie zgrupowana jest większość elementów ochrony nadleśnictwo postawiło w 2004 roku taras widokowy.
Rezerwat położony jest niedaleko miejscowości Odry, w której to znajduje się muzeum poświęcone Kamiennym Kręgom. Od miejscowości Odry do granic rezerwatu prowadzi utwardzona droga publiczna, oraz zielony szlak turystyczny (pieszy oraz rowerowy).