Asset Publisher Asset Publisher

1000 drzew na minutę

Około 90ha odnowionych powierzchni i ok. 750tys. wysadzonych sadzonek , to efekt wiosennej kampanii odnowieniowej na terenie Nadleśnictwa Czersk. W skali Polski, Lasy Państwowe sadzą corocznie ok. 500mln nowych drzewek, co w przeliczeniu daje ok. tysiąca drzewek każdej minuty roku!

Prace odnowieniowe na terenie nadleśnictwa wykonują zakłady usług leśnych, ale co roku w ramach akcji promocyjno - edukacyjnej „1000 drzew na minutę” zapraszamy do lasu młodszych i starszych, aby uświadomić rozmiar wykonywanej przez nas pracy, a także dać możliwość posadzenia „swojego” drzewka. Tej wiosny odnawiamy powierzchnie tzw. planowe, czyli wynikające z „normalnego” – przedhuraganowego planu gospodarczego. Jesienią rozpoczniemy drugi etap tegorocznych odnowień – już na uprzątniętych powierzchniach poklęskowych. W tym roku leśnictwo Spierwia i leśniczy Przemek Tojza stał się „ambasadorem” akcji „1000 drzew na minutę”.

We wtorek 17 kwietnia, grupa uczniów z klas szóstych i siódmych Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Czersku sadziła sosnę jednoroczną pod kostur w leśnictwie Spierwia. Dla większości uczniów byłą to pierwsza okazja do zobaczenia „na żywo” jak sadzi się las .

W słoneczne piątkowe przedpołudnie 20 kwietnia 2018 roku teren leśnictwa Spierwia odwiedziły dwie grupy

Grupa młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Andersa z Chojnic pod opieką nauczyciela WF Leszka Platy już w grudniu ubiegłego roku zgłosiła akces do wiosennej akcji odnowieniowej. Słowa uczniowie przekuli w czyny i posadzili ok. 0,5 ha nowego lasu, sadząc sosnę dwuletnią pod szpadel. Grupa zapowiada, że to jeszcze nie koniec, mają zamiar brać udział w usuwaniu skutków sierpniowej wichury aż do ich całkowitego usunięcia.

Z kolei grupa przedstawicieli: szkół z terenu gmin Czersk i Brusy, samorządowców, lokalnych stowarzyszeń, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Ochotniczej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Policji oraz lokalnych mediów sadziła sosnę dwuletnią pod szpadel niedaleko jeziora Trzemeszno.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli nasze zaproszenie i zostawili po sobie bezcenną pamiątkę dla następnych pokoleń – posadzone drzewka.

 

Obszerne fotorelacje na naszym profilu na Facebook`u

Tekst: Rafał Grabanski Fot. Rafał Grabanski, Natalia Czapiewska