Asset Publisher Asset Publisher

Dbajmy o najsłabszych – dokarmianie ptaków

Już pierwsze opady śniegu i spadki temperatury poniżej zera , przypominają nam o najmniejszych przedstawicielach fauny, których przetrwanie w zimie zależy w głównej mierze również od nas.

Leśnicy nie tylko z obowiązku, ale ze zwyklej ludzkiej wrażliwości oraz szacunku dla przyrody praktycznie od zawsze zimą pomagają ptakom, głównie przez ich dokarmianie, ale również przez przygotowanie bezpiecznych dla ptaków miejsc, zwanych remizami. Już na etapie projektowania zadań na następne lata zamawiamy karmę dla ptaków. Późną jesienią odwiedzamy okoliczne przedszkola i szkoły, w których podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą opowiadamy jak dbać o ptaki zimą, jak i czym je dokarmiać, jakich pokarmów unikać. Przekazujemy tablice ułatwiające rozpoznawanie skrzydlatych gości przy karmnikach i przekazujemy karmę dla ptaków w postaci tzw. pyz, będących mieszanką ziaren i tłuszczu.

Tuż przed świętami nasi leśnicy odwiedzili przedszkola i szkoły z terenu gmin Czersk i Brusy:

- przedszkola samorządowe nr 1 i 2 w Czersku, przedszkole w Brusach, przedszkole w Gutowcu

- szkoły podstawowe: nr 1 i 2 w Czersku, Zespół Szkół Specjalnych w Czersku, filie SP nr 1 w Malachiniu, Łubnie, Odrach i Gotelpiu, filia SP w Rytlu oddział w Krzyżu

Współpracujemy z zaprzyjaźnionymi szkołami, ale jesteśmy otwarci na każde zaproszenie, a nasi leśnicy chętnie przybliżą tematykę zarówno dokarmiania ptaków, jak i innych zagadnień z zakresu gospodarki leśnej , czy ochrony przyrody.

Oczywiście sami również dokarmiamy ptaki, zarówno przy leśniczówkach, jak i w okolicy wspomnianych wcześniej remiz. Trudno znaleźć bardziej cieszący oko widok, niż baraszkujące przy karmniku ptaszki.