Asset Publisher Asset Publisher

Dokarmianie ptaków zimą.

Okres późnej jesieni i zimy, to czas niezwykle trudny dla zwierząt. Padający śnieg i niskie temperatury utrudniają znalezienie pokarmu. Dlatego ciesząc się urokami tej pory roku nie zapominajmy o dokarmianiu zwierząt, szczególnie tych najmniejszych – ptaków.

Dokarmianie i obserwacja ptaków sprawia wiele radości najmłodszym miłośnikom przyrody. Doceniając zaangażowanie dzieci w dokarmianie ptaków, leśnicy chętnie współpracują także w tym temacie ze szkołami. Służymy doradztwem, praktyczną wiedzą i dostarczamy karmę dla szkolnych ptasich stołówek. Jedno z takich spotkań odbyło się wczoraj w Zespole Szkół nr 7 w Chojnicach. Przypomnieliśmy sobie nazwy gatunków ptaków odwiedzających nasze karmniki i najważniejsze zasady prowadzenia ptasiej stołówki. Największą uciechę uczniowie mieli w części praktycznej zajęć, w której wykonywaliśmy kulki karmy dla naszych skrzydlatych przyjaciół, na wzór tych kulek wykonanych przez profesjonalną firmę, a przekazanych dla szkoły przez nadleśnictwo.

Samodzielnie wykonywane kulki powinny oprócz tłuszczu zawierać: nasiona słonecznika, lnu, kaszy, dyni, orzechów, suszonych owoców. Nie wolno wykorzystywać produktów solonych. Zaopatrzone w tak urozmaicony pokarm ptasie stołówki staną się miejscem, które chętnie będzie odwiedzane przez: sikorki, mazurki, wróble, dzwońce, sójki
i wiele innych, ciekawych gatunków.

Dokarmiając ptaki pamiętajmy o kilku zasadach:

-należy robić to regularnie, gdyż ptaki szybko się przyzwyczajają,

-ptasia stołówka powinna być czyszczona z ptasich odchodów i resztek pokarmu,

-miejsce dokarmiania powinno być niedostępne dla kotów,

-miejsce dokarmiania niech będzie osłonięte przed opadami śniegu i deszczu,

-unikajmy dokarmiania chlebem.