Asset Publisher Asset Publisher

Pożary w okolicy Czerska

W gorącym i słonecznym czerwcu odnotowaliśmy dwa pożary w naszym nadleśnictwie. Pożary miały miejsce w lasach prywatnych na terenie miasta Czersk, w okolicy ulicy Tucholskiej.

Dzięki szybkiej reakcji pracowników punktów obserwacyjnych, pracowników nadleśnictwa pełniących dyżury przeciwpożarowe oraz jednostek OSP ogień szybko wykryto i nie doprowadzono do jego szybkiego rozprzestrzeniania, a pożary ugaszono. Spaliło się tylko 0,02 ha oraz 0,01 ha.
Aby działać szybko i sprawnie w czerwcu odbyły się ćwiczenia OSP na terenie Nadleśnictwa Czersk – leśnictwa Olszyny- przy punkcie czerpania wody na tzw. Szczawinach. Miały na celu sprawdzenie czasu akcji podczas rozkładania linii gaśniczej na dużej odległości (ok.1 km) w trudnych warunkach pogodowych. Druhowie jak zwykle swoje zadania wykonali na medal pod okiem oficerów z Państwowej Straży Pożarnej w Chojnicach we współpracy z naszą Służbą Leśną z nadleśniczym na czele. Udział w ćwiczeniach wzięły jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z: Czerska, Malachina, Czarniża, Czapiewic i Kosobud.
Pamiętajmy, że często przyczyną pożarów w lasach jest zaprószenie, używanie otwartego ognia w lesie, niedopałki, wypalanie gałęzi i traw, nieostrożność. Nie pozwalajmy na tego typu sytuacje. Alarmujmy!