Asset Publisher Asset Publisher

Święto Plonów w gminie Czersk

Nadleśnictwo Czersk 8 września 2018 r., po raz kolejny, wzięło udział w gminnych dożynkach rolniczo-leśnych. Święto jest ukoronowaniem całorocznego trudu i pracy rolników oraz leśników. W naszej gminie wyjątkowo razem świętują rolnicy i leśnicy.

Gospodarzem tegorocznych dożynek było sołectwo Łąg. Impreza rozpoczęła się dziękczynną mszą świętą odprawioną przez ks. proboszcza Jana Kiczkę. Następnie korowód dożynkowy uroczyście przemaszerował na miejscowy stadion, gdzie przebiegała dalsza część uroczystości.

Zgodnie z tradycją starostowie dożynek przekazali chleb na ręce wiceburmistrza. Wspólnie z nadleśniczym podzielił się nim z uczestnikami uroczystości.

Organizatorzy przygotowali dla gości szereg atrakcji, wśród nich najbardziej efektownie wyglądały potyczki sołectw. Uczestnicy wszystkich konkursów otrzymali nagrody, których fundatorem było, m.in., nadleśnictwo Czersk.

Wśród stoisk wystawowych z miejscowymi smakołykami swoje miejsce znalazło stoisko edukacyjne naszego nadleśnictwa. Przez cały czas cieszyło się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Dzieci wykazać się mogły wiedzą przyrodniczą i leśną, biorąc udział w rozmaitych konkursach, takich jak, np., rozpoznawanie nasion czy tropów zwierząt. Najmłodsi odchodzili z uśmiechami na twarzy z prezentami w postaci odblasków, notesów, długopisów, edukacyjnych puzzli i innych drobnych upominków.

Dorośli chętnie rozmawiali – nie tylko o leśnych sprawach. Po wzięciu udziału w leśnym quizie mogli zabrać ze sobą, przygotowane przez szkółkę leśną, sadzonki drzew, foldery, przewodniki turystyczne i inne interesujące gadżety.

Dużo śmiechu i pozytywnych emocji towarzyszyło konkursowi przygotowanemu przez nadleśnictwo Czersk. Przedstawiciele poszczególnych sołectw mieli za zadanie okorować, przy jednym ruchu, jak najdłuższy pasek z sosnowego wałka.

Na głodnych nie tylko wrażeń czekał natomiast, sponsorowany również przez nasze nadleśnictwo, pieczony dzik. Ukoronowaniem imprezy był koncert zespołu „MaSza”.

Takie uroczystości sprzyjają integracji lokalnego społeczeństwa, a nam pozwalają przybliżyć ludziom, chętnie wypoczywającym w pięknych plenerach, specyfikę pracy leśników.

Do zobaczenia za rok!