Asset Publisher Asset Publisher

Szeliniak sosnowiec w natarciu!

Nadleśnictwo Czersk informuje, że w trosce o tegoroczne odnowienie lasu planujemy zabezpieczyć część nadziemną sadzonek sosny preparatem FASTAC LAS 15 SC.

Środek ten służy do ochrony sadzonek przed szeliniakiem sosnowcem, który jest szkodnikiem występującym na uprawach – szczególnie sosnowych. Szeliniak ogryzając zewnętrzne części strzałki najmniejszych drzewek powoduje przerwanie krążenia soków, co w efekcie prowadzi do zamieranie sadzonek.

Nadleśnictwo prowadzi szereg działań profilaktycznych prowadzących do zmniejszania zagrożenia upraw sosnowych. Jednak zmiany, które nastąpiły w naszych lasach po 11 sierpnia 2017r. sprzyjają rozwojowi wielu szkodnikom leśnym, w tym szeliniaka sosnowca. Biorąc pod uwagę wielkość wykonanych przez Nadleśnictwo w br. odnowień (około 800ha) i konieczności zapewnienia im ochrony jesteśmy zmuszeni do zastosowania zabiegu ograniczania.  

Dzięki prowadzonemu monitoringowi jesteśmy w stanie dokładnie zlokalizować miejsce, w którym wystąpił w największej ilości, dlatego obszar planowanego zabiegu zminimalizowany został do niezbędnego minimum. Być może w najbliższym czasie pojawią się kolejne ogniska wzmożonego występowania tego szkodnika.

W związku z powyższym Nadleśniczy Nadleśnictwa Czersk w dniu 06.08.2019r., wprowadza zakaz wstępu do lasu na terenie leśnictwa Okręglik.

W załączniku znajduje się etykieta Fastac Las 15 SC, z którą zachęcamy się zapoznać.

resources-to-get